VALAŠSKÉ SETKÁNÍ

Věhlasné dechovky

Tradiční jarní setkání muzikantů ze Slovácka, Čech, Slovenska a samotného Valašska ve Fryštáku.

Osobnosti dechové hudby

Tradiční jarní setkání muzikantů ze Slovácka, Čech, Slovenska a samotného Valašska ve Fryštáku.

Již od roku 2003

Tradiční jarní setkání muzikantů ze Slovácka, Čech, Slovenska a samotného Valašska ve Fryštáku.

Valašské setkání

je přátelské setkání dechových hudeb s názvem „Valašské setkání“. Toto setkání započalo v roce 2003 na popud někdejší dirigentky SDOM Lucie Brázdové. Lucie Brázdová byla v té době nejen dirigentkou, ale současně působila a nadále působí jako externí hudební redaktor v Českém rozhlase Olomouc. Oslovila Fryštáckou Javořinu o zorganizování malého festivalu pro potřebu jejího hudebního pořadu, který moderovala. Název Valašské setkání je odvozeno od toho, že začala oslovovat milovníky dobré dechovky z celé fryštácké brázdy i vzdálenějšího okolí a také proto, že pokaždé se prezentují orchestry nejen z tradičního Slovácka ale i Čech, Slovenska a samotného Valašska. Po celou dobu moderují „Valašské setkání“ dvě osobnosti dechové hudby:

Ivana Slabáková a Karel Hegner

Karel Hegner Ivana Slabáková

kteří dávají celému pořadu ten správný říz.

Od počátku se ve Fryštáku představilo mnoho dechových souborů, kterými jsou např.: Moravanka, Mistříňanka, Stříbrňanka, Beskydská muzika, Bučovanka, Lidečanka, Vlčovanka, Hornobojani, Kotáranka, Šarovec, Dúbravanka, Dreitomanka, Valaška, Dolnolhoťanka, Strahovanka, Maguranka, Babouci, Vítovecká jednička, Skaličané, Boršičanka Antonína Koníčka, Boršičanka z Boršic u Buchlovic, Valdaufinka, Malá muzika Nauše Pepíka, Skaličané, Gloria, Hanačka, Moravská Veselka, Vacenovjáci a pravidelně hrává Fryštácká Javořina.

Věříme však, že další „dechovky“ nás ve Fryštáku ještě svou návštěvou v budoucnu poctí.

Je třeba poděkovat Městu Fryšták (asi 8. km od Zlína směr Holešov), že od počátku pořádání Valašského Setkání působí jako spolupořadatel celé akce a hlavní sponzor v čele s dosavadním starostou Mgr. Lubomírem Doleželem. Dalším finančním garantem zpravidla bývá Zlínský kraj a Ministerstvo kultury, kteří již tradičně na Valašské setkání přispívají nemalou finanční částkou. Setkání muzikantů ve Fryštáku navštěvují nejenom milovníci dobré dechovky ze širokého okolí, ale také osobnosti kulturního a politického života. Celou dobu od vzniku „Valašského setkání“ zaštiťují toto setkání poslanci parlamentu ČR Ing. M. Šojdrová a J. Smýkal. Pozvání přijala několikrát i paní senátorka PhDr. A. Gajdůšková a mnozí představitelé Zlínského kraje.

Z uměleckých osobností již pravidelně navštěvuje náš „festival“ Vladimír Salčák, Václav Maňas ml. anebo Jaroslav Hájek a dokonce předseda slovenského svazu dechových hudeb Ján Jamriška.

Večer probíhá tak, že každá z hostujících kapel hraje nejprve krátký koncert asi 25 minut. Po vystřídání všech kapel a ukončení programu se hraje zábava, kterou dohrávají kapely, které mají zájem po domluvě s organizátory. Celý večer je proložen vstupy mažoretek a klubu společenského tance a končívá asi ve dvě ráno.

Je nabíledni, že setkání muzikantů a milovníků dobré dechovky „Valašské setkání“ ve Fryštáku chce přispět a přispívá k propagaci dobré „dechovky“ nejen na Valašsku.

Takže doufáme, že nashledanou ve Fryštáku na „Valašském Setkání“

Image